Noua strategie a NATO se concentrează asupra Rusiei și etichetează China drept „amenințare”

Noua strategie a NATO se concentrează asupra Rusiei și etichetează China drept „amenințare”

Alexandru Crenganiș

 

 

Membrii NATO au convenit recent, la Summitul de la Madrid, asupra unui nou Concept Strategic care marchează Rusia drept "cea mai semnificativă și directă amenințare la adresa securității și stabilității aliaților"; în acest fel, noul document strategic al Alianței reflectă o deteriorare gravă a relațiilor Alianței cu Moscova în ultimul deceniu.

Revizuirea noului concept strategic al NATO a fost planificată încă de la summitul de la Londra al Alianței, din 2019, care a avut loc cu mult înainte ca Rusia să invadeze Ucraina la începutul acestui an, determinând liderii să caute noi modalități de a reinventa alianța și de a aborda în mod eficient răspunsul Alianței la mai multe amenințări globale.

În noul document de strategie, Rusia este definită ca fiind "cea mai semnificativă și directă amenințare la adresa securității aliaților și a păcii și stabilității în spațiul euro-atlantic".

Documentul respinge evaluarea anterioară a alianței, precizând că "având în vedere politicile și acțiunile sale ostile, nu putem considera Federația Rusă ca fiind partenerul nostru".

În schimb, în document se precizează că Moscova "a spulberat pacea și ne-a modificat grav mediul de securitate; nu putem înlătura posibilitatea unui atac împotriva suveranității și integrității teritoriale a aliaților".

Documentul menționat punctează eforturile Rusiei de a-și moderniza forța nucleară, refuzul său de a respecta obligațiile internaționale de control al armelor și încercările sale de a destabiliza țările vecine de pe flancurile estice și sudice ale NATO.

Ca urmare a amenințării ruse nou definite, documentul angajează NATO să-și schimbe poziția defensivă ca răspuns la noile amenințări. "Vom consolida în mod semnificativ descurajarea și apărarea aliaților, ne vom spori reziliența împotriva constrângerii rusești și ne vom sprijini partenerii pentru a contracara interferențele și agresiunile maligne", se arată în document.

Planurile de creștere a prezenței alianței în estul său vor include extinderea și rebranduirea Forței de Răspuns a NATO (NRF), formată din 40.000 de membri, posibil de până la șase ori sau mai mult. "Vom transforma forța de răspuns a NATO și vom crește numărul forțelor noastre de înaltă pregătire la peste 300.000", a anunțat secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, deși rămâne încă neclar modul în care statele membre ale alianței intenționează să ajungă la acest număr.

Pentru prima dată, documentul de planificare pe termen lung al NATO include, de asemenea, o mențiune despre China; astfel, în document se menționează că "ambițiile declarate și politicile coercitive ale Beijingului ne pun în pericol interesele, securitatea și valorile".