Zelenski solicită Consiliului de Securitate al ONU să ceară Rusiei să înceteze atacurile asupra infrastructurii

Zelenski solicită Consiliului de Securitate al ONU să ceară Rusiei să înceteze atacurile asupra infrastructurii

Alexandru Crenganiș

 

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a cerut Consiliului de Securitate al ONU să ia măsuri pentru a opri atacurile aeriene rusești care vizează infrastructura Ucrainei.

Armata rusă a lansat pe 23 noiembrie a.c. un alt atac masiv cu rachete ucigând șase persoane și lăsând orașele ucrainene în frig și întuneric.

Zelenski le-a transmis, printr-un mesaj video, membrilor Consiliului că, într-o singură zi, țara lui a fost ținta a 70 de rachete. „Aceasta este formula rusă a terorii”, a declarat Zelenski la reuniunea de la New York. Spitalele, școlile, infrastructura de transport și zonele rezidențiale au fost lovite în urma atacului, a mai spus el, adăugând că Ucraina așteaptă să vadă „o reacție foarte fermă” din partea lumii.

„Nu putem fi ostaticii unui terorist internațional”, a spus el. „Rusia face totul pentru ca un generator de energie să devină un instrument mai puternic decât Carta ONU,” a afirmat președintele Ucrainei, făcând aluzie la centrala nucleară de la Zaporojie controlată de Rusia și aflată în centrul unor bombardamente de care cele două părți se acuză reciproc.

De asemenea, Zelenski a cerut Consiliului de Securitate să-i refuze Rusiei dreptul de vot în orice decizie privind acțiunile sale.

Ambasadoarea americană la ONU, Linda Thomas-Greenfield, a declarat că președintele rus Vladimir Putin „folosește iarna ca armă pentru a provoca suferințe imense poporului ucrainean”. Președintele rus „va încerca să înghețe Ucraina până ce o supune”, a adăugat ea.

Ambasadorul rus la ONU, Vasili Nebenzia, a protestat împotriva faptului că Zelenski, contrar regulilor, nu a fost prezent la reuniune, ci a vorbit folosind o legătură video și a respins ceea ce a numit „amenințări nesăbuite și ultimatumuri” din partea Ucrainei și a susținătorilor săi din Occident.

Nebenzia a declarat că pagubele provocate infrastructurii ucrainene au fost cauzate de rachete lansate de sistemele de apărare antiaeriană care s-au prăbușit în zone civile și a cerut Occidentului să nu mai furnizeze Ucrainei rachete de apărare antiaeriană.

Este însă puțin probabil ca, în acest context, Consiliul de Securitate să ia vreo măsură ca răspuns la apelul Ucrainei, deoarece Rusia este membru permanent cu drept de veto.

Anterior, la 23 noiembrie a.c., ministrul ucrainean de externe Dmitro Kuleba afirma că Rusia ar trebui să fie recunoscută ca stat terorist în întreaga lume după atacul masiv cu rachete. Kuleba a declarat că ultimul atac de rachete ar trebui să lămurească toate țările care ar mai putea avea îndoieli că „Rusia trebuie să fie recunoscută ca [un] stat terorist la nivel mondial și că Ucraina trebuie să obțină toate sistemele de apărare aeriană necesare apărării ei cât mai curând posibil”.